Harry Potter Drugi Sąd

Larp „Drugi Sąd” zrodził mi się w głowie, gdy mój ówczesny szef powiedział, że z chęcią zacząłby dręczyć byłych strażników obozu koncentracyjnego, gdyby poznał ich adresy. Nie obchodziło go, że mają już ponad 90 lat i choroby typu Alzheimer, że niemal nie pamiętają tych wydarzeń ani swoich motywacji. Ci ludzie byli ŹLI i koniec. Kto w przystępny sposób pokazał Holocaust tak, że ludzie pokochali ideę? Oczywiście Rowling, autorka najmroczniejszego uniwersum dla młodzieży. Cóż może być gorszego od różdżki przystawionej do głowy? Różdżka jako alegoria wszystkiego, co można zrobić z różnymi typami ludzi którym się przystawi pistolet do czaszki, zaszantażuje rodzinę, albo zabierze ukochaną religię. Jako osoba w pozycji władzy (power play) możesz skazać swoją ofiarę na tortury (Crucio), śmierć, zmusić ją szantażem do wszystkiego (Imperio), upokarzać (Imperio), zaszantażować aby znieruchomiała / użyć pałki-paralizatora-czegokolwiek (Drętwota). Różdżka jako narzędzie władzy reprezentuje więc wszystkie możliwości, których mogą użyć obie strony – naziści/śmierciożercy i czarodzieje/”nienaziści”.

Koncepcja była taka, że po latach osadzenia śmierciożercy (po śmierci Czarnego Pana skazani na Azkaban) nie pamiętają już niemal niczego. Na skutek osłabienia magicznego i czegośtam (nie pamiętam, to nie ma znaczenia) Azkaban musi zostać opróżniony, a opinia publiczna naciska we wszystkie możliwe strony. Ukarać ich ponownie! Zamknąć w zakładach psychiatrycznych, bo są chorzy a nie źli, uwolnić i dać spokój, zabić. Następuje więc wyprawa przedstawicieli tychże nacisków (media, politycy i inni) do Azkabanu, aby tam przeprowadzić drugi sąd nad pozostałymi w osadzeniu śmierciożercami. Obie strony myślą, że w Azkabanie są wciąż akta z pierwszego sądu, jednak dokumenty te są śmiechu warte. Wygląda na to, że każdy śmierciożerca jest opisany jedną kartką (umieściłam ją w zeskanowanych kartach jako pierwszą) i niczym więcej. Czy zatem skazani są osadzeni na podstawie sprawiedliwego wyroku?

Ale przecież wszyscy, niemal wszyscy, wciąż pamiętają ofiary. Koszmar zbrodni. Okrucieństwo. Niektórzy są rodzinami ofiar.

Karty Postaci

Materiały dodatkowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *